Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall utveckla och marknadsföra system och lösningar inom områdena automatisk identifiering och insamling (Auto Id) i syfte att effektivisera flödet av material och information, samt ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 82 394 | 79 449 | 64 196 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -7 848 | 1 298 | -8 729 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -7 635 | 1 245 | -8 832 |
| Årets resultat (tkr) | -354 | 714 | -97 |
| Summa tillgångar (tkr) | 40 196 | 27 713 | 29 802 |
| Antal anställda | 27 | 26 | 32 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 82 394 | 79 449 | 64 196 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -7 848 | 1 298 | -8 729 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -7 635 | 1 245 | -8 832 |
| Årets resultat (tkr) | -354 | 714 | -97 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 252 | 529 | 752 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 39 944 | 27 185 | 29 049 |
| Tillgångar (tkr) | 40 196 | 27 713 | 29 802 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 7 500 | 7 854 | 7 140 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 311 | 311 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 32 385 | 19 548 | 22 662 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 40 196 | 27 713 | 29 802 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 27 | 26 | 32 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 052 | 3 056 | 2 006 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -9.5% | 1.6% | -13.6% |
| Soliditet | 19.2% | 29.1% | 24.0% |
| Kassalikviditet | 123.3% | 138.7% | 128.2% |
Strongpoint E-Com AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är StrongPoint ASA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall utveckla och marknadsföra system och lösningar inom områdena automatisk identifiering och insamling (Auto Id) i syfte att effektivisera flödet av material och information, samt ävensom idka därmed förenlig verksamhet.